Sharon Kam: soloist with Berlin Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, Toronto Symphony, Marlboro Music Festival. Winner, Munich Competition

 

Ron Selka: principal clarinetist, Israel Philharmonic Orchestra

 

Egils Sefers: “Carion” Quintet, Best Instrumentalist 2013 award, "Klasika" Radio 3, Latvia; nominated for Latvian Great Music Award; principal, Odense Symphony, Denmark; finalist, principal clarinet audition, Finnish Radio Orchestra; finalist, principal clarinet audition, Malmo Symphony, Sweden

 

Pascal Archer: principal, Long Island Philharmonic; Marlboro Music Festival; Spoleto Festival; National Orchestral Institute; New World Symphony (member and soloist); Orchestra of St. Lukes, New York; Brooklyn Philharmonic; winner, Indianapolis Matinee Musical Competition; Artist Diploma, Jacobs School of Music at Indiana University

 

Kornel Wolak: "Quartetto Gelato"; award - nominated solo CD with Poznan Philharmonic; winner, Glenn Gould School concerto competition, 2005; National Orchestral Institute (NOI); first prize, Kurpinski International Competition, Poland; soloist, Amadeus Chamber Orchestra, Poland; winner, Indiana University Travel Grant competition; winner, Theodore Presser Award; invited participant, Verbier Festival masterclass series; soloist with Poznan Philharmonic, on tour in Poland

 

Jean Johnson Osborne: guest principal, Bergen Philharmonic Orchestra, Norway; associate principal, Singapore Symphony; finalist, National Symphony second clarinet audition; Aspen Festival fellowship

 

Guy Yehuda: principal, Lansing Symphony; professor, Michigan State University; Lucerne Contemporary Festival Orchestra, Chicago Civic Orchestra; first prize, Fischoff Chamber Music competition

 

JJ Koh: Milwaukee Symphony, second clarinet (one-year contract); Madison Symphony, principal; Silver Medalist, 2011 Fischoff Competition; Aspen Festival fellowhips, 2011-2013, principal clarinet, Madison Symphony Orchestra; semi- finalist, Grand Rapids Symphony; Silver Medalist, 2011 Fischoff Competition; Aspen Music Fellowships, 2011-2013

 

Marianne Shifrin: principal, New Mexico Philharmonic, second clarinet, Arizona Opera; guest principal, Missouri Symphony, summer 2009; second clarinet, Greeley Philharmonic, Colorado; Civic Orchestra of Chicago; Music Academy of the West 2008

 

Georg Klaas: principal, Toledo Symphony; Blossom Music Festival

 

Chris Chance: principal, Missouri Symphony Orchestra; principal, Midland Symphony Orchestra, Texas

 

Nophachai Cholthitchanta: principal, North Arkansas Symphony; “Lyrique” Wind Quintet, professor of clarinet, University of Arkansas; principal, North  Arkansas Symphony; principal, Bangkok Symphony Orchestra

 

Michelle Verheul: principal, Orchestra London, Ontario, Canada

 

Cameron Winrow: principal, Great Falls Symphony; Chinook Winds; National Repertory Orchestra (NRO) 2018

 

Kyril Penchev: principal, Shen Yun Orchestra ;principal, Plovdiv Philharmonic Orchestra; principal, Varna Opera Company, Bulgaria

 

Nitzan Kaspi: principal clarinet, Kibbutzim Chamber Orchestra, Israel

 

Chris Howard: associate principal, National Symphony Orchestra of South Africa; guest principal, Sinfonietta Cracovia; Spoleto Festival; European Mozart Academy

 

Candice Kiser: second clarinet, Indianapolis Chamber Orchestra; second clarinet, Roanoke Symphony; extra musician, Indianapolis Symphony; Blossom Music Festival

 

Michael Casto: second and solo E-Flat clarinet, Evansville Philharmonic

 

Samantha Johnson, principal clarinet: Terre Haute Symphony

 

Simon Kovacs: principal, Daejeon Philharmonic Orchestra, Korea; Aspen Festival concerto competition winner

 

Eileen Walsh: Symphony Nova Scotia, associate principal, South Bend Symphony; winner, 2006 WAMSO Competition Woodwind Award and Aspen Festival Award; finalist, Winnipeg Symphony principal clarinet audition; semi-finalist, 2006 International Clarinet Association competition; second clarinet and bass clarinet, Symphony Nova Scotia

 

Bue Skov Thomassen: solo clarinetist, Randers Chamber Orchestra and Chamber Ensemble, Denmark; interim contracts with the Royal Danish Orchestra, Danish Radio Orchestra in Copenhagen, Aarhus Symphony Orchestra, and Copenhagen Philharmonic Orchestra

 

Michael Chesher:  principal, La Crosse Sympony; professor, Luther College professor of clarinet, Luther College

 

Krista Weiss: extra musician, Cincinnati Symphony; Aspen Festival Fellowship 2013, National Repertory Orchestra, 2011, principal, Terre Haute Symphony; Aspen Festival fellowship 2008; faculty, Indiana State University

 

Tianyu Michael Zhang: Bass Clarinet, National Center for Performing Arts Orchestra, Beijing, National Orchestral Institute 2014, Bass Clarinet, Evansville Symphony, Indiana

 

Wai Ki Wun: National Orchestral Institute (NOI) 2016; Volante Winds; Texas Music Festival

 

Yevgeny Dokshansky: Capitol Winds, Washington, DC

 

Rob Spady: Royal Canadian Artillery Band; guest principal, Missouri Symphony, summer 2008; Carnegie Hall Professional Training Workshop, 2008; finalist, Winnipeg Symphony principal clarinet audition; finalist, 2006 International Clarinet Association competition; Aspen Music Festival, 2006, 2007; runner -up, principal clarinet audition, Edmonton Symphony, Canada

 

Emily Hanzlik Johnson: US Marine Band,"The President's Own", Washington, DC

 

Chris Reardon: US Army Field Band, Washington, D.C.

 

Trent Turner: US Navy Band, Washington, DC

 

Matthew Kanowith: US Army Field Band, Washington, DC

 

Martin Gold: US Army Field Band, Washington, DC

 

Daniel Sullivan: US Army Band, "Pershing's Own", Washington, DC

 

Christopher Grymes: professor of clarinet, East Carolina University

 

Elizabeth Gunlogson: professor of clarinet, University of New Hampshire

 

Scott Dasovich: soloist with the Minnesota Orchestra as winner of WAMSO competition; Aspen Festival E flat clarinet fellowship; Artist Diploma, Indiana University

Eli Eban © 2018 all rights reserved